Zgłoś naruszenie prawa konkurencji
Jeśli posiadasz informacje o potencjalnych naruszeniach prawa konkurencji, zawiadom UOKiK:
- Anonimowo – w tym celu skorzystaj z formularza dostępnego na platformie dla sygnalistów https://report.whistleb.com/pl/uokik
Podejmując kontakt z UOKiK możesz zachować anonimowość. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy jesteś pracownikiem przedsiębiorcy lub przedsiębiorcą, a informacja, którą chcesz nam przekazać, dotyczy Twojego pracodawcy lub kontrahenta.Zapamiętaj lub zapisz identyfikator i hasło, które zostaną wygenerowane po przesłaniu Twojego zgłoszenia. Dzięki nim będziesz mógł się zalogować na stronie i przeczytać naszą odpowiedź. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie prosimy sygnalistów o podanie np. adresu e-mail i jednocześnie nie mamy możliwości przywracania utraconych identyfikatorów ani haseł.Ważne!Więcej informacji w zakładce Sygnalista.
- Drogą mailową na adres: dok@uokik.gov.pl
- Listownie na adres:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Departament Ochrony Konkurencji
plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa - Za pomocą systemu ePUAP
Skontaktuj się z delegaturą UOKiK, jeżeli Twoje zawiadomienie dotyczy spraw o wymiarze lokalnym, czyli takich, które potencjalnie wpływają na warunki konkurencji w danej gminie, powiecie lub województwie, ale najprawdopodobniej nie są odczuwalne w pozostałej części Polski.
Przykład: nadużywanie pozycji dominującej przez gminny zakład usług komunalnych, zmowa przetargowa w przetargu zorganizowanym przez gminę.
Dane kontaktowe do 8 delegatur UOKiK znajdziesz pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/delegatury_uokik.php.
W przypadku wątpliwości, jak prawidłowo sformułować zawiadomienie dotyczące praktyk ograniczających konkurencję, prosimy o kontakt z Departamentem Ochrony Konkurencji: tel. 22 556 02 99 lub 22 826 91 06, e‑mail: dok@uokik.gov.pl.
Natomiast w przypadku zawiadomienia dotyczącego zmów przetargowych można kontaktować się z Departamentem Przeciwdziałania Zmowom Przetargowym: tel. 22 55 60 507, e‑mail: dpz@uokik.gov.pl.
Możliwość złożenia formalnego zawiadomienia 
Podejmując kontakt z UOKiK, możesz rozważyć złożenie formalnego zawiadomienia o możliwości naruszenia prawa konkurencji (art. 86 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).
Pracownicy UOKiK analizują dokładnie każdy sygnał o możliwych naruszeniach prawa konkurencji, niemniej analiza ta jest skuteczniejsza i przebiega sprawniej, jeżeli osoba podejmująca kontakt przedstawia dokładny opis możliwego naruszenia.
W formalnym zawiadomieniu należy podać:
- nazwę przedsiębiorcy, co do którego zachodzi podejrzenie, że stosuje praktyki ograniczające konkurencję,
- opis stanu faktycznego będącego podstawą zawiadomienia,
- wskazanie przepisu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, którego naruszenie podejrzewa zawiadamiający:
- porozumienia ograniczające konkurencję – art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (oraz odpowiadający mu art. 101 TFUE) zakazuje porozumień, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w innych sposób konkurencji na rynku właściwym;
- nadużywanie pozycji dominującej – art. 9 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (oraz odpowiadający mu art. 102 TFUE) zakazuje nadużywania pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców.
- uprawdopodobnienie naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
- dane identyfikujące osobę zgłaszającą zawiadomienie.
W odpowiedzi na zawiadomienie otrzymasz informację, czy przedstawiony przez Ciebie stan faktyczny daje podstawę do wszczęcia postępowania przez UOKiK.
Jakie informacje od zawiadamiającego są szczególnie cenne dla UOKiK?
Szczególnie cenne będą informacje „wewnętrzne” o podjętych ustaleniach (np. notatki, sprawozdania ze spotkań), odbytych lub planowanych spotkaniach (dane z kalendarzy) lub korespondencja (e-mailowa, pocztą tradycyjną, za pomocą internetowych komunikatorów, smsy) oraz inne dokumenty zawierające dane wskazujące na podejmowanie antykonkurencyjnych działań.
Ważne są także informacje dotyczące np. sposobu funkcjonowania niedozwolonego porozumienia czy wskazówki, gdzie i jakich dowodów naruszenia można szukać u danego przedsiębiorcy.
W przypadku zawiadomienia o zmowach przetargowych:
- Przekaż podstawowe informacje o przetargu i przedsiębiorcach, których dotyczy zawiadomienie.
- Podaj bardziej szczegółowe informacje i dowody na istnienie niedozwolonego porozumienia: treści i formy ofert złożonych przez przedsiębiorców podejrzanych o udział w zmowie.
- Dołącz załączniki, które mogą stanowić dowód zawarcia zmowy, np. ogłoszenie o przetargu, specyfikację istotnych warunków zamówienia, oferty, informację o wyborze oferty najkorzystniejszej.
Jakie działania podejmiemy w związku z przekazaną przez Ciebie informacją?
Po otrzymaniu informacji pracownicy Urzędu przeprowadzą jej analizę z punktu widzenia zgodności działań przedsiębiorców z regułami konkurencji. W zależności od formy podjętego kontaktu poinformujemy Cię o wynikach tej analizy za pośrednictwem wiadomości e-mail lub listownie.
Co do zasady odpowiedź na przekazany przez Ciebie sygnał otrzymasz w terminie 1 miesiąca od dnia wpływu zgłoszenia do UOKiK. W przypadku, gdy sprawa będzie skomplikowana lub będzie wymagała dokładniejszego zbadania, powyższy termin prawdopodobnie ulegnie wydłużeniu. W takim przypadku poinformujemy Cię, kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi.
Jeżeli przekazana przez Ciebie informacja będzie wskazywała, że dany przedsiębiorca lub przedsiębiorcy podejmują działania budzące wątpliwości z punktu widzenia reguł konkurencji, UOKiK może:
- wystąpić do tego przedsiębiorcy lub przedsiębiorców z miękkim wezwaniem, mającym na celu weryfikację informacji zgromadzonych przez Urząd, zbadanie rynku właściwego oraz ewentualnie skłonienie przedsiębiorcy do zaniechania działań budzących wątpliwości prawne (art. 49a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów),
- przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w celu dokładniejszego zbadania określonych praktyk przedsiębiorców,
- przeprowadzić postępowanie antymonopolowe w celu ukarania przedsiębiorców naruszających reguły konkurencji,
- w przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień innych niż zmowy przetargowe UOKiK może nałożyć kary pieniężne na osoby zarządzające przedsiębiorcami,
- zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez określone osoby, o ile sprawa dotyczy zmowy przetargowej.